تجهیزات دندانپزشکی

تجهیزات و ابزارهای اندودانتیکس

اندودانتیکس

تجهیزات و ابزارهای اندودانتیکس و همچنین دندانپزشکان عمومی که به درمان موارد ریشه دندان می پردازند به طیف وسیعی از تجهیزات اندودنتیکس در آرمنتاریوم خود نیاز دارند تا اطمینان حاصل کنند که بهترین خدمات مرقابتی ممکن را به بیماران خود ارائه می دهند. چه در اندودنتیکس تخصص داشته باشید یا دندانپزشکی باشید که فقط گاه به گاه خدمات معاینه و ترمیم کانال ریشه ای ارائه میدهید، داشتن ابزار مناسب برای تشخیص و درمان مناسب وضعیت بالینی بیمار، بسیار مهم است.

چه در حال تشخیص و معاینه‌کردن بیماریهای کانال ریشه دندان، چه تمیز کردن و شکل دادن به کانال‌ها، یا حتی پایان درمان و پر کردن دندان باشید، روش‌های معاینه‌کردن ریشه دندان به دقت زیادی نیاز دارند و سرمایه‌گذاری در تجهیزات مناسب شما را کارآمدتر می‌کند و به نتایج مثبتی منجر می‌شود.

چه نوع تجهیزاتی در اندودانتیکس کانال ریشه دندان استفاده می شود؟

انواع مختلفی از تجهیزات و مواد اندودانتیکس و درمان ریشه دندان وجود دارند. از جمله می توان به این موارد اشاره کرد تسترهای پالپ دندان، تست‌کننده‌های پالپ دندان برای نشان دادن سلامت پالپ از طریق تست‌های حساسیت یا حیاتی، اپکس یاب‌ها. که طول کانال ریشه را از طریق موقعیت فورامن آپیکال اندازه گیری می کند.

پرکردن به کمک ماشین جریان سریع و مداوم مواد پرکننده را از طریق تفنگ یا کارتریج قابل شارژ، تنظیمات دمای قابل تنظیم، عناصر گرمایش سریع و تنظیمات توان متغیر، گزینه های انسداد حامل دستی فراهم می کند. تمایل به داشتن یک رابط پلاستیکی احاطه شده توسط گوتاپرکا دارد و به یک عنصر جداگانه برای مواد پرکننده و موتورهای الکتریکی نیاز دارد.برای تغذیه فایل های ماشینی با کنترل دقیق گشتاور.

هنگام انتخاب تجهیزات اندودانتیکس چه چیزی را باید در نظر گرفت؟

بستگی به تجهیزات مورد نیازتان، عوامل مختلفی باید در نظر گرفته‌شود. برای مثال، اگر یک آپکس لوکیتور می‌خرید، مطمئن شوید که می‌تواند اندازه‌گیری دقیق کانال ریشه را بدون توجه به مایع رسانا به دست آورد. هنگام انتخاب کردن یک سیستم پر کردن دندان، در نظرگرفتن این که کدام محصول برای روش خاصی که انجام می دهید بهترین گزینه است باید مهم باشد.

به خاطر داشته باشید که سیستم های انسداد یا پر کردن دندان باید در هر کانالی، صرف نظر از اینکه چقدر باریک باشد، به صورت فیت و مناسب قرار بگیرند. صرف نظر از نوع تجهیزات اندودانتیکسی که روی آن سرمایه گذاری می کنید، حتما فروشنده معتبری را انتخاب کنید که پشتیبانی مشتری را ارائه می دهد.

از چه ابزارهایی در معاینه و ترمیم کانال های ریشه ای دندان استفاده می شود؟

درمان روت کانال روش های پیچیده‌ی دندانپزشکی هستند که به ابزارهای تخصصی مختلفی نیاز دارند. اندودنتیست شما ممکن است برخی یا همه موارد زیر را در طول عمل کانال ریشه استفاده کند.

ترمیم کانال های ریشه ای دندان با ابزارهای اندودانتیکس

فرزهای اندودانتیک:

فرز اولین ابزاری است که درکانال ریشه استفاده می شود. داخل دندان را باز می کنند تا بتوان به کانال ها دسترسی پیدا کرد. فرزها بسته به نوع دندان و درمان در اشکال و اندازه های متفاوتی وجود دارند.

2

اکسپلورر روت کانال:

این ابزار کوچک و نوک تیز برای کاوش داخل دندان پس از باز شدن توسط فرزها استفاده می شود تا متخصص ریشه بتواند سوراخ هایی را پیدا کند. گاهی اوقات ممکن است از کاوشگر برای حذف مقادیر کمی کلسیفیکاسیون استفاده شود.

ابزار اکسپلورر روت کانال اندودانتیکس

اکسکاویتورها:

شبیه به اکسپلورر ها، ولی طولانی تر و تیزتر از آن، اکسکاویتور گاها مقدار کمی از بافت را از داخل دندان جدا می کند.

4 e1662595512925

برس خاردار یا بربد براچ:

براچ خاردار برای برداشتن بیشتر بافت از داخل دندان استفاده می شود. این ابزار وارد بافت کانال ریشه می‌شود تا خارهای آن هنگام کشیدن ابزار، بافتها را بگیرد. و باعث کنده‌شدن آن شود.

سوهان و ریمرها:

مانند مته هایی بلند و نازک هستند، این ابزارها نیز در اندازه های مختلفی تولید می شوند. از این ابزارها با توجه به اندازه شان از کوچک به بزرگ استفاده می شود. اول کوچکترین، برای باز کردن و گشاد کردن کانال ها استفاده می شود تا بتوان با ابزار مناسب بعدی به آنها دسترسی داشت.

6

مته های گشاد کننده(گیت گلیدن):

این نوع مته به باز شدن بیشتر کانال به ویژه در دندان های آسیاب کمک می کند. همچنین در طول درمان مجدد کانال ریشه برای حذف گوتاپرکا، که یک ماده بتونه مانند است که معمولا برای پر کردن کانال های ریشه استفاده می شود، به کار گرفته‌می شود.

5

پیزو ریمر(مته):

این ابزار منحصراً برای حذف گوتاپرکا در طول درمان مجدد استفاده می شود.

ابزار اولتراسونیک:

از این ابزارها می توان برای کشف کانال های کلسیفیه (آهکی شدن) و حذف مواد ترمیمی و ریشه از فضای کانال داخل دندان استفاده کرد. این ابزارها از طریق ارتعاش های صوتی عمل می‌کنند و صدایی بلند منتشر می‌کنند. که خارج از توان شنیداری گوش انسان می باشد ولی هنگام اولین روشن شدن صدایش میتواند غیر عادی به نظر برسد.

اپکس لوکیتور:

برای اندازه گیری طول کانال ریشه ای از یک ابزار دیگر نیز میتوان بهره گرفت. دستگاه اپکس لوکیتور باعث سهولت این مورد می شود و کار اندودانتیست را ساده تر می کند. از همین جهت استفاده‌کردن از دستگاه اپکس لوکیتور (توجه کنید که اپکس لوکیتور یک نوع دستگاه الکترونیکی است) در حال حاضر برای اندازه‌گیری طول کانال ریشه‌ای دندان های دائمی به خصوص در کلینیک های تخصصی دهان و دندان متداول شده‌است و به کار بردن آن رایج می باشد.

دستگاه اپکس لوکیتور که به آن اپکس فایندر نیز می گویند، و در درمان اندو مورد استفاده قرار می گیرد می تواند موقعیت اپیکال فورامن و همچنین طول فضای کانال ریشه ای دندان را مشخص کند.اپکس لوکیتور یک نوع ابزار الکترونیکی می باشد که در اندودانتیکس برای تعیین طول کانال ریشه ای دندان استفاده می‌شود.

هدف استفاده از ابزارهای اندودانتیکس

هدف پایانی در معاینات و درمانهای اندودانتیکس، تمیز کردن کانال های ریشه ای از مواد پاتولوژیی می باشد. این مواد میتواند باقی مانده‌های مواد آلی، پروتئین‌های تغییر یافت، میکروب و باکتریها و همچنین سم ترشحی از آنها را شامل گردد.

جهت پاک کردن منشأ این مواد که هنگام ترمیم دندان در کانال ریشه ای متخصصان با آن مواجه می شوند. درست اجرا کردن مراحل درمانی اندودانتیکس اهمیت خاصی دارد. و شامل پاک کردن و شکل دادن صحیح و کامل ریشه دندان و نیز پر نمودن کامل آن‌ها با مواد مناسب اندودانتیکس که غیرقابل نفوذ نیز می باشند است تا هیچ نوع نشتی به داخل کانال ریشه را سبب نشود.

فروشگاه اینترنتی توثکالا

شما ‌می‌توانید تمامی محصولات و قیمت‌های آن‌ها در سایت توثکالا مشاهده بفرمائید. در صورت نیاز برای ارتباط بیشتر یا آشنایی با فرایند خرید، می‌توانید از طریق شماره ۰۹۱۲۳۴۱۲۸۵۴ از کارشناسان با تجربه ما در توثکالا راهنمایی و مشاوره بخواهید. همچنین از طریق واتساپ توثکالا و اینستاگرام توثکالا هم ما در خدمت شما هستیم.