سلامت دهان و دندان

پوسیدگی‌ حفره خط لثه و موارد درمانی آن

پوسیدگی حفره خط لثه

پوسیدگی حفره خط لثه یا در واقع همه پوسیدگی های دندان یا به اصطلاح، کرم خوردگی ها می توانند در هر جایی روی دندان ایجاد شوند. این سوراخها توسط باکتری هایی ایجاد می شوند که روی سطح دندان اسید تولید می کنند. با گذشت زمان، این اسیدها مواد معدنی سخت داخل دندان را حل کرده و باعث ایجاد حفره می شوند.

با توجه به محل تشکیل حفره ها و سوراخ های کرم خوردگی، انواع مختلفی از پوسیدگی ها وجود دارد. در این مقاله ابتدا به تعریفی از خط لثه می پردازیم. سپس حفره خط لثه و عوامل ایجاد این سوراخ ها را مورد بررسی قرار میدهیم. و سرآخر به راهکارهای ترمیم این نوع پوسیدگی‌ حفره خط لثه می پردازیم.

خط لثه کدام قسمت دندان ها را شامل می شود؟

داخل دهان، در مرز بین ریشه دندان و تاج دندان، خط لثه قرار دارد، جایی که دندان با لثه تماس پیدا می کند.

این ناحیه جایی است که پلاک ها و باکتری ها جمع می شوند و شروع به ایجاد التهاب لثه می کنند. و با تولید موادی باعث ایجاد پوسیدگی و حفره ها بر روی دندان می شوند.

برای خرید دندان مصنوعی ایده آل ماکو از سایت توثکالا با ما در ارتباط باشید.

 

حفره خط لثه چیست؟

حفره خط لثه نوعی حفره است که ناحیه قسمت بین دندان و لثه را تحت تأثیر قرار می دهد. اصطلاح “حفره خط لثه” در واقع به دو نوع مختلف حفره اشاره دارد: حفره های سطح صاف یا حفره های ریشه. هنگامی که حفره های خط لثه روی سطح صاف تاج دندان تأثیر می گذارد، در اینصورت به عنوان حفره های سطح صاف طبقه بندی می‌شوند. ولی  اگر این نوع سوراخ ها روی ریشه دندان ایجاد شود به آن حفره ریشه ای می گویند.

حفره‌های خط لثه در برخی افراد می تواند هم روی تاج و هم روی ریشه گسترش یابد و باعث خرابی بیش از حد دندان و پوسیدگی‌ حفره خط لثه شود. و اگر توجهی به آن نشود ممکن است نیاز به ترمیم ریشه ای و عصب کشی و یا حتی استفاده از دندان مصنوعی به عنوان جایگزین آن دندان خراب از دسته‌رفته شود.

چه چیزی باعث ایجاد پوسیدگی‌ حفره خط لثه می شود؟

پوسیدگی‌ حفره خط لثه ” یا همان پوسیدگی های گام لاین ” توسط همان عواملی ایجاد می‌شوند که سبب ایجاد انواع دیگر پوسیدگی ها می شود: یعنی باکتری، قند، پلاک اضافی روی دندان و مسواک زدن های غیر اصولی.

وقتی باکتری‌های دهان شما از قندهای وعده‌های غذایی که می‌خورید تغذیه می کنند، اسید تولید می‌کنند که این اسیدها به دندان‌های شما آسیب می رسانند. با گذشت زمان، این امر می تواند به مینای دندان آسیب برساند و به عاج و حتی به پالپ دندان شما نیز گسترش یابد.

همچنین یک علت احتمالی دیگر ایجاد حفره ها در خط لثه در اثر سایش و ساییدگی است. سایش ناشی از مسواک زدن بیش از حد یا استفاده از مسواک با موهای خیلی سفت این مورد را سبب می شوند. ممکن است بیشتر مردم تصور کنند که مسواک زدن و شستشوی بیش از حد دندان‌ها باعث تمیزی بیشتر آن‌ها می‌شود. اما در واقع اگر این نوع تمیز کردن با اعمال فشار مضاعف و دفعات سایش زیاد انجام شود می تواند به دندان‌هایتان آسیب بزند.

پلاک یا جرم دندان، ماده ای چسبنده است که روی دندان های شما تشکیل می شود و حاوی باکتری های آسیب زننده به دندان است، و می تواند در ایجاد پوسیدگی‌ حفره خط لثه نقش اساسی داشته باشد زیرا تعداد حملات اسیدی به دندان ها را افزایش می دهد.

اگرچه عوامل خطر برای همه انواع حفره ها مشابه است، برخی از افراد بیشتر از دیگران مستعد ایجاد حفره های خط لثه و پوسیدگی‌ حفره خط لثه هستند. عامل اساسی و اولیه در ایجاد حفره های خط لثه، تحلیل رفتن لثه و بیماریهای لثه است.

برای مثال می توان از بیماری ژنژیویت به عنوان یک بیماری لثه ای نام برد. ژنژیویت یک بیماری لثه است که باعث التهاب لثه می شود. این نوع تحلیل رفتن لثه، وضعیتی است که بافت لثه اطراف دندان های شما به مرور زمان از خود دندان جدا می شوند. و در نتیجه می تواند ریشه دندان شما را آشکار کند و منجر به افزایش حساسیت و پوسیدگی شود.

حفره های خط لثه چگونه درمان می شوند؟

حفره خط لثه و پوسیدگی های قسمت تماس دندان با لثه تقریباً مانند سایر انواع حفره های دندانی درمان می شوند:

یعنی با روش ها و مواد ترمیمی سطحی یا عمقی.

با این حال، باتوجه به محل حفره، گزینه های مختلفی برای درمان این پوسیدگی‌ حفره خط لثه وجود‌ دارد. پر کردن کامپوزیت رایج ترین گزینه درمانی برای تمام حفره های سطح صاف کوچک تا متوسط ​​است. اگر پوسیدگی سطحی هست که روی سطح صاف دندان رخ داده است که در نزدیکی خط لثه ایجاد‌می‌شوند و ریشه دندان را درگیر نمی‌کند، می‌توان از پرکننده‌های کامپوزیتی برای ترمیم لبخندتان استفاده‌کرد.

با این حال، اگر حفره زیر خط لثه قرار داشته باشد، کار ترمیم آن اندکی دشوارتر می شود و در واقع به وسعت محل پوسیدگی‌ حفره خط لثه و سوراخ بستگی دارد. به عنوان مثال حفره های روی ریشه دندان ممکن است نیاز به یک کانال ریشه یا حتی جراحی جزئی لثه داشته باشند. چنین مواردی احتمالاً زمانی پیش می آید که حفره و پوسیدگی در قسمت زیر بافت لثه گسترش می یابد. قبل از ترمیم و توصیه های درمانی، دندانپزشک ابتدا وضعیت خاص دندان شما را ارزیابی می کند و نحوه ترمیم دندان را تشخیص و به شما پیشنهاد می دهد.

اهمیت درمان پوسیدگی‌ حفره خط لثه

حفره های خط لثه شکلی از حفره های پوسیدگی دندانی هستند که در نزدیکی یا زیر خط لثه اثر می گذارند. شیوع این نوع پوسیدگی‌ حفره خط لثه بیشتر از آن چیزی است که بسیاری از مردم تصور می کنند، و اگر به سرعت درمان نشوند، می توانند مضر باشند و حتی منجر به از دست‌دادن دندانهایشان شود.

در مجله پزشکی توثکالا، نحوه ایجاد این نوع حفره ها، علت ایجاد آنها و اینکه اگر در دندانهایتان چنین پوسیدگی هایی ایجاد شود چه کاری باید انجام دهید و نحوه درمان آن را، توضیح دادیم. حفره های سطوح دندان نسبتاً شایع ترین نوع بیماریهای دهان و دندان به شمار می آیند، بنابراین در صورت مشاهده علائم حفره یا پوسیدگی، حتما با دندانپزشک خود برای ارزیابی و نحوه درمان مشاوره بگیرید.

شما ‌می‌توانید تمامی محصولات و قیمت‌های آن‌ها در سایت توثکالا مشاهده بفرمائید. در صورت نیاز برای ارتباط بیشتر یا آشنایی با فرایند خرید، می‌توانید از طریق شماره ۰۹۱۲۳۴۱۲۸۵۴ از کارشناسان با تجربه ما در توثکالا راهنمایی و مشاوره بخواهید. همچنین از طریق واتساپ توثکالا و اینستاگرام توثکالا هم ما در خدمت شما هستیم.