پروتزهای دندانی و مراقبت از آنها

دستورالعمل استفاده از چسب دندان مصنوعی

چسب دندان مصنوعی

قبل از آموزش نحوه استفاده از چسب دندان مصنوعی نیم نگاهی به نیازمندیهای سن خاص این محصول داریم. از لحاظ آمار جمعیت جهانی، پیش بینی می شود که تا سال 2050 دو میلیارد نفر سالمند 60 ساله در جهان زندگی خواهند کرد. این رقم بیش از دو برابر حال حاضر است. هر چه سن شما بالاتر باشد، احتمال اینکه تمام یا تقریباً تمام دندان های طبیعی خود را از دست بدهید، بیشتر می شود.

تحقیقات نشان می دهد که در سراسر جهان تقریباً هیچ دستورالعملی در مورد استفاده صحیح از چسب های دندان مصنوعی توسط افرادی که از ست دندان مصنوعی کامل استفاده می کنند وجود ندارد.

تثبیت پروتز کامل دندان بر روی لثه ها و انواع چسب دندان مصنوعی

این بدان معناست که استفاده کنندگان از دندان مصنوعی می توانند بدون هیچ راهنمایی در مورد بهترین روش استفاده از چسب دندان مصنوعی تصمیم بگیرند. همچنین توصیه های متفاوت و گاه متناقضی در مورد نوع چسب، نحوه استفاده از آن، میزان استفاده، تعداد دفعات استفاده از آن و نحوه کندن یا جدا کردن آن وجود دارد. استفاده نادرست یا استفاده بیش از حد از چسب ممکن است عواقبی داشته باشد – اما استفاده بهینه از آن می تواند کیفیت زندگی، کیفیت رژیم غذایی و خورد و خوراک و رفاه کلی را برای استفاده کنندگان از پروتز کامل دندان مصنوعی بهبود بخشد.

بنابر مواردی که در بالا ذکر شد، دستورالعمل هایی را برای راهنمایی متخصصان مراقبت های بهداشتی دندان، مراقبان سلامت و بیماران در استفاده بهینه از کرم های چسب دندان مصنوعی ثبت و نشر کرده ایم. همه این موارد با بهترین شواهد و بر اساس اجماع کارشناسان بین المللی کلیدی از منابع مختلف جمع آوری گردیده است.

برای خرید دندان مصنوعی کمان دنت از سایت توثکالا با ما در ارتباط باشید.

موارد پر اهمیت در استفاده از چسب دندان مصنوعی

در بخش زیر تعدادی از مسائلی که هنگام استفاده از چسب دندان مصنوعی باید رعایت گردد را بررسی کرده ایم. و برخی از نتیجه گیری ها را به رشته تحریر درآورده ایم:

رضایت و راحتی بیمار مهمترین عامل تعیین کننده برای موفقیت کلی درمان پروتز در افرادی که از دندان مصنوعی کامل استفاده می کنند می باشد.

چسب‌های دندان مصنوعی می‌توانند احتباس غذا و دانه ها را در زیر پروتزهای ست کامل دندان مصنوعی مناسب افزایش یا کاهش دهند.

استفاده از چسب دندان مصنوعی به نوعی برای بیمار مفید در نظر گرفته می شوند که ممکن است راحتی در جویدن یا خوردن و نوشیدن را افزایش دهند، رضایت روانی را فراهم کنند، اعتماد به نفس و در نتیجه آرامش عصبی و به دنبال آن رفاه روانی فرد را افزایش دهند، در حالی که حفظ و ثبات دندان در داخل دهان را افزایش می دهند، عملکرد خوردن و جویدن را نیز بهبود می بخشند.

اثربخشی چسب های دندان مصنوعی نمی تواند کمبودهای قابل توجه دندان مصنوعی یا ایرادات و خرابی های آن را جبران کند.

متخصصان باید در مورد استفاده و به‌کارگیری صحیح از چسب، جدا و تمیز کردن دندان مصنوعی راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌های اساسی را به بیمار ارائه دهند.

زمان بهینه برای مشاوره در مورد استفاده از چسب بین بیماران متفاوت است. برای پروتزهایی که به صورت مناسب قالب گیری و نصب شده‌اند ممکن است یک بازبینی از دندان توسط پزشک کافی باشد. برای بیمارانی که درهنگام نصب یا بلافاصله پس از آن مشکلی در انطباق لثه‌ها با دندان مصنوعی پیدا‌می‌کنند نیاز باشد از چسب دندان استفاده گردد

دستورالعمل استفاده از چسب دندان مصنوعی

این دستورالعمل ها با بهترین شواهد و بر اساس اجماع کارشناسان بین المللی کلیدی که از طریق منابع مختلف جمع آوری شده است و برای استفاده از چسب دندان مصنوعی پیشنهاد می شوند.

چهار مرحله کلیدی برای مراقبت بهینه از دندان مصنوعی، که در زیر خلاصه شده و به طور کامل در این مقاله درج گردیده است، به این صورت نتیجه گیری گردیده:

  1. پیش از استفاده از چسب دندان مصنوعی مطمئن شوید که دندان مصنوعی شما تمیز و خشک است. مقدار کمی کرم چسب دندان مصنوعی را روی آن قرار دهید (فقط باید یک بار در روز این کار را انجام دهید).
  2. دندان مصنوعی را داخل دهان خود قرار دهید و برای چند ثانیه دهان را محکم ببندید. اگر کرم چسب سرریز شد، بیش از حد استفاده کرده اید. هر مقدار چسب اضافی را پاک کنید و آن را قورت ندهید. به مدت 5 دقیقه چیزی نخورید و ننوشید.
  3. قبل از خواب، دندان مصنوعی خود را بیرون بیاورید. دندان مصنوعی و کام متصل به آن را به خوبی تمیز کنید تا هرگونه چسب از بین برود.
  4. از دندانپزشک خود برای قرار ملاقات منظم نوبت بگیرید تا بتواند دهان و دندان مصنوعی شما و نحوه فیکس شدن آن را بررسی کند.

برای خرید دندان مصنوعی بتا استار از سایت توثکالا با ما در ارتباط باشید.

 

انواع چسب های مخصوص دندان های مصنوعی

پیش از استفاده از چسب دندان مصنوعی باید بدانید مدل های مختلفی از چسب تثبیت کننده دندان مصنوعی وجود دارد. این مدل ها شامل چسب ژل، کرم ها، پودر های لقی و حتی پد ها می گردد. برخی از این مدل چسب های دندان مصنوعی رایحه ملایمی دارند که گاها برخی افراد این بو را نمیپسندند. از این جهت نوع بدون بو نیز از چسبها وجود دارند که کاملاً بی بو هستند.

از میان این تنوع‌ها چسب‌هایی که به صورت ژل یا کرم هستند به صورت مستقیم به قسمت پشت به عبارتی زیر دندان مصنوعی جاری می شود. بعد آن را روی لثه تثبیت میکنند و چند ثانیه محکم آنرا فشار می دهند. البته موردی که در استفاده از این نوع چسبها باید در نظر بگیرید اینست که بیش از حد از آنها استفاده نکنید و زیاد روی دندان نمالید از این جهت که ممکن است این مواد چسبی اضافی از زیر دندانها خارج شوند و به حفره دهان وارد و باعث ناراحتی شما شوند.

پودرهای لقی دندان از نوع چسب هایی هستند که اکثرا باید در آب به صورت محلول درآیند. از این نوع پودرها برای ترمیم پروتز دندان و تنظیم آن برای قرارگیری صحیح آن بر روی لثه ها بهره گرفته‌می‌شود. پیش از زدن این نوع چسب بر پشت دندان، مقداری از آن را با آب طبق دستورالعمل ترکیب کنید.

مدل های پد یا همان چسب پدی قبل از اینکه بر روی پروتز ست کامل دندان مصنوعی قرار گیرند، ابتدا باید با توجه به الگوی شکل دندان مصنوعی به شکل منظم برش داده‌شوند و سپس از قسمت چسب زیر دندان قرار می گیرد.

به عنوان برخی از برندهای معتبر چسبهای دندان مصنوعی برای استفاده از چسب دندان مصنوعی می توان از این مارک ها نام برد:

چسب دنتی پور – چسب پروفشنال – چسب پرودوفیکس – چسب فیکسودنت: آلمان – چسب داینابیس: ایتالیا – چسب کورگا: ایرلند – چسب فیتی دنت: آلمان

فروشگاه اینترنتی توثکالا

شما ‌می‌توانید تمامی محصولات و قیمت‌های آن‌ها در سایت توثکالا مشاهده بفرمائید. در صورت نیاز برای ارتباط بیشتر یا آشنایی با فرایند خرید، می‌توانید از طریق شماره ۰۹۱۲۳۴۱۲۸۵۴ از کارشناسان با تجربه ما در توثکالا راهنمایی و مشاوره بخواهید. همچنین از طریق واتساپ توثکالا و اینستاگرام توثکالا هم ما در خدمت شما هستیم.

بازگشت به لیست

پست های مرتبط